Drewno, jest z nami od zawsze. To naturalny materiał który jest niepowtarzalny. Nie znajdziemy przecież dwóch takich samych kawałków drewna. Prowadząc zrównoważoną gospodarkę, możemy cieszyć się nim cały czas. Wykorzystując ten materiał, warto dbać o to, by odnawiać jego zasoby. Las, drzewa to nieoceniony przyjaciel zwierząt i człowieka.
Z uwagi iż drewno to surowiec naturalny ma swoje specyficzne właściwości. Jeśli jest wystawione na działanie czynników zewnętrznych, zmienia je. Może delikatnie pękać, zmieniać kolor, kurczyć się lub delikatnie powiększać swoją objętość. Wszystkie te zmiany są naturalne i nie należy się tym przejmować. Nie wpływają też na jakość ani na wytrzymałość placu zabaw.
Pęknięcia
Drewno które jest wystawione na czynniki zewnętrzne, reaguje na zmiany wilgotności. Może kurczyć się gdy jest sucho lub powiększać swoją objętość gdy jest wilgotno. To naturalny proces i nie można temu zapobiec. Zmiany objętości zazwyczaj powodują pojawienie się pęknięć. Przyjęte jest iż pęknięcia do 10% długości lub przekroju nie wpływają na zmianę w wytrzymałości drewna. Dlatego właśnie drewno, które wykorzystujemy do produkcji placów zabaw, jest podsuszane przed obróbką, aby zminimalizować skalę pęknięć wtórnych.
Zielony nalot, wykwit
Na drewnie mogą pojawić się delikatne przebarwienia w kolorze zielonym lub białym, w formie smug, plam lub kropek o takich barwach. To normalne, nie musisz się martwić. To oznaka reakcji jaka zachodzi między organiczną zawartością drewna a impregnatem służącym do zabezpieczenia drewna i efektem są właśnie wytrącające się kryształki soli w kolorze zielonym lub białym, z czasem „wtapiają” się one w strukturę drewna bądź ulegają wymywaniu. Jeśli chcesz pozbyć się ich od razu możesz je delikatnie przeszlifować papierem ściernym o wysokiej granulacji.
Rdzeń
Czasami w strukturze drewna można zauważyć ciemniejszą smugę, jest to rdzeń drewna (twardzielowa, pierwotna część drewna otoczona pierwszym słojem). Może przebiegać przez całą długość elementu drewna albo tylko przez jego część – wynika to z nierównomiernej struktury drewna (nierównomiernego ułożenia słojów w drewnie) i jest w pełni naturalną cechą.
Kieszenie żywiczne, żywica
Żywica jest naturalnym składnikiem w drewnie. Drewno iglaste charakteryzuje się tym, iż posiada tzw. woreczki (lub kieszenie) żywiczne. Są one często wypełnione żywicą i mają kształt łuku lub ciemnej smugi. Nie wpływają niekorzystnie na wytrzymałość i trwałość belek, ale w miejscu takich kieszeni występuje ryzyko wycieku żywicy. Jeśli widzisz żywicę, przyklej do niej kawałek papieru zabezpieczając w ten sposób i oznaczając wyciek, zaczekaj kilka dni aż żywica wyschnie, następnie odklej papier a suchą żywicę (niczym skrystalizowany miód) delikatnie zeskrob nie wnikając w strukturę samego drewna.
Niewielkie ubytki krawędziowe
Prosimy aby w przypadku zauważenia ubytku na krawędziach lub bokach elementów przyjrzeć się im szczególnie, zalecamy delikatne sprawdzenie czy dany ubytek nie zawiera ostrych krawędzi i po stwierdzeniu takowych prosimy o ich złagodzenie papierem ściernym, a jeżeli ubytek będzie istotny lub będzie wzbudzał jakiekolwiek wątpliwości prosimy o przesłanie do nas jego zdjęcia – skontaktujemy się i wspólnie ocenimy czy dany element wymaga wymiany.
Pleśń
Pleśnie to grzyby, które znajdują się na powierzchni drewna i wywoływane są przez wilgoć, która w nim zalega. Drewno do naszych placów zabaw jest suszone przed obróbką, nie możemy jednak zapobiec absorbcji wody z powietrza lub z opadów atmosferycznych, a to z kolei może spowodować wystąpienie pleśni. By tego uniknąć, zalecamy jak najszybsze otwarcie paczki z drewnem i rozpakowanie elementów drewnianych by mogły swobodnie, stopniowo „pozbywać się” nadmiaru wilgoci. Najlepiej porozkładać elementy tak, by się nie stykały. Nawet minimalna przestrzeń między elementami pomoże w ich przeschnięciu. Gdy jednak pojawi się pleśń, ważne jest aby jej obecność wykryć jak najwcześniej i zareagować, wystarczy ją zetrzeć szmatką i osuszyć miejsce wystąpienia śladów pleśni. Dobrze jest też zabezpieczyć to miejsce środkiem anty pleśniowym lub impregnatem, stosując wszelkie zasady bezpieczeństwa określone do użytkowania danego środka. Pleśń, o ile nie jest zaawansowana, nie powoduje pogorszenia jakości drewna. Uwaga! Nieusuwana pleśń z czasem może przerodzić się w zgniliznę i spowodować bardzo istotną degradację drewna.
Niedostrugi w okolicach sęków
Staramy się dokładnie szlifować nasze drewno, jednakże czasem zdarzają się takie miejsca, które trudno poddają się obróbce, szczególnie w okolicach sęków. Efektem są niewielkie szorstkie powierzchnie znajdujące się przy sęku od strony, z której przebiegały noże strugające drewno. Nie wpływa to w żadnej mierze na wytrzymałość placu zabaw i nie podlega reklamacji.
Mikropęknięcia
Drewno jest materiałem naturalnym, który cały czas pracuje, kurczy się i rozkurcza w zależności od warunków atmosferycznych, w szczególności wilgotności, absorbuje albo oddaje wodę. Zdarza się więc, iż w drewnie występują drobne pęknięcia. Pęknięcia biegną odczołowo albo wewnątrz długości elementu. Zasadniczo nie stanowią one problemu zarówno dla wartości wytrzymałościowej drewna ani estetyki jednak prosimy, w szczególności jeżeli dane elementy stosowane są w konstrukcji podłogi lub barierek placu zabaw, o przesłanie do nas zdjęcia danego elementu. Przyjrzymy się pęknięciu wnikliwie i ocenimy czy stanowi realny problem dla konstrukcji produktu.
Miejscowe przebarwienia
Nasze drewno przechowujemy w stosach, podczas suszenia jest ono ułożone na specjalnych przekładkach zapewniających przewiew powietrza między warstwami, a z kolei po spakowaniu w docelową paczkę drewno jest spięte taśmami i ułożone warstwami, przy czym warstwy zewnętrzne paczki narażone są na wpływ światła, a to wszystko powoduje pojawienie się różnic w barwie elementów. Nie są one w żaden sposób wadą, a co więcej gdy zmontujemy plac zabaw i wystawimy drewno na wpływ stabilnych warunków atmosferycznych, po kilku tygodniach kolor się wyrówna.
Sęki
Sęk – to naturalny element drewna, a mianowicie wrośnięte w drewno pozostałości po obumarłych, odpadłych lub obciętych gałęziach. Nie stanowią one wady i są integralną i naturalną częścią drewna. Poniżej opisaliśmy kilka rodzajów sęków.
Sęki częściowo zrośnięte
Sęki o obwodzie częściowo zrośniętym z powierzchnią okołosęczną zasadniczo nie stanowią problemu, możemy przyjąć, iż sęk zrośnięty przynajmniej na długości 30% swojego obwodu jest sękiem bezpiecznym, bez ryzyka wypadnięcia, oczywiście każdy sęk wygląda inaczej i w przypadku niepewności zapraszamy do kontaktu z nami, pomożemy je wyjaśnić.
Sęki skrzydłowe z ubytkami
Tego rodzaju sęki w drewnie bardzo często mogą powodować obniżenie wartości mechanicznych elementu i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie takich elementów prosimy o kontakt z nami, przesłanie zdjęć i ocenę elementu, my przyjrzymy mu się wnikliwie, ocenimy stopień zrośnięcia sęka i zasugerujemy rozwiązanie uwzględniając również miejsce w jakim dany element drewniany będzie montowany.
Sęki szpilkowe lub ołówkowe
Niewielkie sęki występujące w drewnie pojedynczo lub w grupach, czasami w sporych ilościach, to jak najbardziej normalna cecha drewna, nie należy się tego obawiać. Pamiętajmy iż drewno to surowiec naturalny pochodzący z drzew rosnących w różnych warunkach, nie znajdziemy dwóch identycznych kawałków drewna a obecność różnych sęków to cecha jedynie podkreślająca ten walor.
Sęki z ubytkami
Może się zdarzyć, iż sęki na swej powierzchni posiadają ubytki. Jeżeli jednak sęk jest stabilnie zrośnięty z drewnem, przynajmniej w znaczącej części swojego obwodu, a ubytek nie jest duży, nie powinno to stanowić kłopotu. Jednak na wszelki wypadek należy sprawdzić czy powierzchnia drewna w okolicy sęku jest gładka, a jeżeli pojawią się w tej kwestii wątpliwości prosimy o kontakt z nami celem ich wyjaśnienia.
Sęk zrośnięty
Czasami zdarzają się większe sęki, to w drewnie naturalne, gdyż sęki stanowią pozostałość po rosnących tu wcześniej gałęziach, jeżeli są one zrośnięte z drewnem, stabilne, nie są luźne i nie sprawiają wrażenia potencjalnie wypadających nie należy się nimi przejmować, jeżeli jednak sęk jest bardzo duży a dany element drewniany jest montowany jako element podłogi placu zabaw prosimy o zgłoszenie tego do nas – dokonamy wymiany tego elementu.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu
Tel. 788807418