Wersje językowe
SUPER OFERTA
Plac zabaw Funky Combo Monkey
Plac zabaw Funky Combo Monkey
  • Kotwy do podłoża w zestawie
1 899,00 zł
Plac zabaw Funky Combo Dream
Plac zabaw Funky Combo Dream
  • Kotwy do podłoża w zestawie
1 599,00 zł
szt.
Plac zabaw Funky Combo Gordon
Plac zabaw Funky Combo Gordon
  • Kotwy do podłoża w zestawie
1 899,00 zł
szt.
Plac zabaw Funky Combo Labyrinth
Plac zabaw Funky Combo Labyrinth
  • Kotwy do podłoża w zestawie
3 199,00 zł
szt.
Plac zabaw Funky Combo Kingsize
Plac zabaw Funky Combo Kingsize
  • Kotwy do podłoża w zestawie
3 799,00 zł
szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Badania WHO z 2019 roku wskazują, że brak zalecanej aktywności fizycznej dotyczy 85% dziewcząt i 78% procent chłopców. 1
Zdrowie dzieci najważniejsze!

 

   Brak energii, nadwaga, złe samopoczucie, brak motywacji, w przyszłości mniejsza sprawność serca, płuc i większa szansa na takie choroby jak chociażby cukrzyca, czy osteoporoza. Niezbyt ciekawy zestaw. A to nawet nie są wszystkie negatywne skutki braku ruchu u dzieci. W obecnych czasach problem ten staje się coraz bardziej dostrzegalny. Dla młodych lepszą opcją od aktywności fizycznej wydaje się często przebywanie w strefie komfortu, którą jest ich własny pokój i korzystanie z nieograniczonych możliwości internetu. No właśnie… Ale czy aby na pewno nieograniczonych? Jest pewna rzecz, której nie może dać człowiekowi komputer. Ruchu (a przynajmniej nie w tak prosty sposób. Dla dobra tezy przemilczmy wszystkie urządzenia i konsole, które dają trochę większe możliwości w tym aspekcie).

   Badania WHO z 2019 roku wskazują, że brak zalecanej aktywności fizycznej dotyczy 85% dziewcząt i 78% procent chłopców. To dane sprzed 3 lat. Teraz, po trudnych okresie pandemicznym, lekcjach zdalnych i powiązanych ograniczeniach wyniki są jeszcze gorsze. Niedawno przeprowadzone w Kanadzie badanie wykazało, że zaledwie 4,8% dzieci (2,8% dziewczynek i 6,5% chłopców) spełniało zalecane wytyczne dotyczące aktywności. Teraz, gdy obostrzenia i regulacje pandemiczne nie są już tak dotkliwe (o ile takowe w ogóle istnieją), nie można dopuścić do tego aby nasi młodzi podopieczni dalej unikali ruchu, przede wszystkim na świeżym powietrzu.

   Światowa Organizacja Zdrowia zaleca przynajmniej 60 minut aktywności dziennie. Bardzo pomocne w spełnieniu tego minimum mogą być zajęcia wychowania fizycznego i gimnastyki w szkole lub przedszkolu. Niestety w wielu placówkach przewidziane jest zbyt mało takich lekcji w tygodniu. Warto zatem zachęcać pociechy do dodatkowego ruchu w wolnym czasie. Co może być pomocne? Przede wszystkim zadbajmy, aby aktywność kojarzyła się z zabawą i przyjemnością. Warto czasami zainwestować w sportowe akcesoria, a także w ogród. Jeżeli jest taka możliwość, świetnym rozwiązaniem będzie przydomowy plac zabaw. Nie u każdego dziecka zadziała to samo, więc na początku, najlepiej spróbować się dowiedzieć, co ono lubi najbardziej. Czasami zda egzamin pobudzenie wyobraźni, a czasami motywująca okaże się sportowa rywalizacja. Miejmy też na uwadze, że warto przedstawić dziecku jak najwięcej różnych form aktywności, tak aby nie znudziło się szybko i w zależności od dnia i humoru sięgało po to, co wydaje się mu najlepsze. W końcu efektem, jaki chcemy osiągnąć jest brak potrzeby zachęcania do ruchu, a tym bardziej jakiegokolwiek zmuszania.

   Badania wykazują także, że ogromny wpływ na postrzeganie aktywności fizycznej ma przykład rodziców. Im aktywniejsi jesteśmy, tym większe prawdopodobieństwo, że dzieci myśląc o sporcie i ruchu, będą miały w głowie pozytywny obraz. Wszystko zaczyna się w głowie. Aktywność to nie tylko zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Im więcej ruchu i świeżego powietrza, tym często więcej motywacji i energii do codziennych umysłowych zadań. Udowodniono, że ruch jest dobry dla rozwijającego się mózgu. Zresztą nie tylko u dzieci. Połączmy zatem przyjemne z pożytecznym.

   Badania WHO wskazują, że problem otyłości i nadwagi dotyczy już ponad 10% najmłodszych, a także młodzieży na świecie. Jakby tego było mało, niestety dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. Pamiętajmy, że nawet jeżeli w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym dzieciaki nie będą przykładały tak dużej wagi do zbędnych kilogramów, to w późniejszych latach nadwaga może przyczyniać się do problemów psychologicznych. Niska samoocena i zaburzenia zachowania to złożony problem, ale jedną z prostych dróg do zapobiegania temu, jest wyrabianie nawyków związanych ze sportem, aktywną zabawą i ćwiczeniami.

   A co dla tych co dopiero zaczynają się ruszać? Dzieciom w wieku 1-3 lat po prostu trzeba udostępnić miejsce do wybiegania się i do naturalnej zabawy, a co za tym idzie do spontanicznego ruchu. Tutaj niezawodne są place zabaw. Nie bez powodu jest to pierwsze miejsce, które przychodzi do głowy, gdy myślimy o miejscu rozrywki dla najmłodszych. Zabawa na wieżyczkach, huśtawkach, piaskownicach to nie tylko gwarantowany uśmiech na twarzy, ale oczywiście także ruch, którego najmłodsi tak bardzo potrzebują. A może dobrym pomysłem będzie plac zabaw na wyciągnięcie ręki?

 

 

 

Komentarze do wpisu (1)

19 sierpnia 2022

Ciekawy artykuł. Lecz czy na pewno sam plac zabaw to wystarczające rozwiązanie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl